Z pewnością każdy entuzjasta wina słyszał o tym regionie – wino z Doliny Loary jest wysoce pożądane i popularne.

Winnice Doliny Loary rozciągają się na przestrzeni około 900 kilometrów. Jest to powierzchniowo jeden z największych regionów francuskich. Z tego względu można go podzielić na cztery duże subregiony:

  • Centrum
  • Turenia
  • Andegawenia
  • Pays Nantais

Centrum-Loire, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w ścisłym sercu geograficznym Francji. Winogrona uprawiane są tutaj od co najmniej 2000 lat. Jest to oryginalne pochodzenie gron Sauvignon Blanc. Wino z Doliny Loary produkowane jest także w innych subregionach, w tym Sancerre i Pouilly-Fumé, które określają normy międzynarodowe dla winogron. W subregionie produkuje się również doskonałą i popularną Pinot Noir.

Winnice Tourine, które według legendy powstały z jednego z zakładów winorośli prowadzonych przez św. Marcina z Tours – obejmują ponad 11 500 ha. Subregion ten podzielony jest na dwanaście apelacji, z których najbardziej znane są: Chinon i Bourgueil.

Z kolei winnice Andegawenii obejmują tereny od Anjou do Saumur – są to tereny o bardzo zróżnicowanych glebach. Wina posiadają bardzo charakterystyczne odcienie. Połowę produkcji stanowi wino różowe, Należy jednak również polecić pochodzące stamtąd wino białe. Nowe techniki i leżakowanie w dębowej beczce poprawiły smak wina. Czerwone wina także zasługuje specjalną wzmiankę. Większość z nich ma duży potencjał starzenia.

Rzadko kiedy zdarza się, żeby pojedynczy rodzaj winogron skupiał całą działalność winnicy. Pays Nantais, subregion nantejski, położony jest we wschodniej części Doliny Loary. Do produkcji win dopuszczona została tutaj tylko jedna odmiana winogron – melon de bourgogne – zwana lokalnie jako „muscadet”. Wszystkie miasta tego subregionu otaczają winnice.

Dolina Loary ze względu na bogactwo architektoniczne oraz opromienione sławą zamki nazywana jest Ogrodem Francji. Z całą pewnością jest to miejsce warte odwiedzin. Wino z Doliny Loary należy do trunków o wysokiej jakości i z pewnością każda pochodząca stamtąd butelka będzie wspaniałym dodatkiem do Państwa kolekcji.