Wino Chablis jest bezsprzecznie jednym z najsłynniejszych francuskich win na świecie. Czemu Chablis zawdzięcza swój sukces?

Wino gwarantujące niezapomniane doznania smakowe, fenomenalnie mineralne, przenikliwe, konsekwentnie świeże, o strukturze opartej na delikatnej kwasowości. Jest to jedno z najlepszych białych win świata i nie jest to stwierdzenie przesadzone – poznajmy lepiej wino Chablis.

Chablis to najbardziej wysunięty na północ okręg w Burgundii, gdzie produkowane są wyłącznie wina białe. Francuskie wino Chablis tworzone jest w całości ze szczepu Chardonnay. Są to wina blado-żółte, z odcieniem zieleni, z wiekiem przechodzące w złocisty. Najlepsze z nich posiadają subtelny bukiet kwiatów, jabłek, pigwy, a czasem orzechów.

Klasyfikacja win Chablis:

I. Petit Chablis
Zachwyca kwiatowymi aromatami, wyczuwalne są również aromaty limonki, świeżych ziół oraz trawy cytrynowej. Na podniebieniu pozostawia wspaniały, żywy smak. Jest to wino bardzo przyjemne, orzeźwiające i czyste.

II. Chablis
Produkowane z gron rosnących w apelacji Chablis – nie ma znaczenia konkretna lokalizacja. Wino to, jeśli pite młode, jest bardzo żywe i pełne silnych aromatów owocowych (brzoskwinie), w smaku jest tłuste i pełne minerałów.

III. Chablis premier cru
Chablis wysokiej jakości pochodzące z określonych winnic. Wino jest otwarte, czyste i delikatne, z delikatną progresją świeżych aromatów grejpfruta i owoców o białym miąższu. Nie jest to wino bujne, ale smak długo pozostaje na podniebieniu.

IV. Chablis grand cru
Najwyższy poziom w klasyfikacji win Chablis – tylko siedem winnic posiada prawa do nadawania tytułu grand cru. Wino z nosem mineralnym, owocowym, delikatny posmak drzewny z długim wykończeniem. Grand cru jest okrągłe, ekskluzywne i złożone. Najwspanialej smakuje po dwóch-trzech latach spędzonych w piwnicy.

Grand cru mogą leżakować od trzech do dziesięciu lat, podobnie jak premier cru. Prawobrzeżne i zwykłe Chablis, z kolei, od dwóch do ośmiu. Petit Chablis pije się młode. Chablis jest jednym z najbardziej znanych w Polsce win francuskich.

Unikalne Chablis zostało docenione przez naszych klientów i jest to jedno z najczęściej kupowanych win w naszym sklepie Smak-Wina.pl. Zajrzyj – u nas znajdziesz każdy rodzaj Chablis. Jest to idealny pomysł na prezent i gwarancja smaku! A jeżeli aktualnie szukasz prezentu świątecznego dla swoich kontrahentów czy współpracowników, możesz śmiało wybrać Chablis. Będzie to bardzo elegancki i dostojny wybór. A my przyjemnością pomożemy skomponować Ci prezent biznesowy.