Wino bezalkoholowe

Wino bezalkoholowe

Czy wino bezalkoholowe smakuje jak wino? Czy warto je pić? Czy to jest sok z winogron? Pytań dotyczących wina bezalkoholowego pojawia się wiele. Nic dziwnego, bo ten produkt dopiero zyskuje na popularności. Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Fermentacja – to klucz do sukcesu

Klasyczne wino jest efektem fermentacji soku winogronowego (tzw. winifikacja). Winiarz dodaje do zebranych winogron drożdże, a one zamieniają naturalny cukier winogron w alkohol – dzięki temu możemy się cieszyć smakiem wina. Słynne powiedzenie popularnej polskiej restauratorki „Tłuszcz jest nośnikiem smaku mięsa” możemy przełożyć na nasz język i powiedzieć: „Alkohol jest nośnikiem smaku wina”.

Co się zatem dzieje, gdy pozbędziemy się alkoholu w winie?

Dealkoholizacja

Istnieje kilka opatentowanych metod usuwania alkoholu z wina do wartości 0.0%. Jedna z najbardziej znanych to ekstrakcja próżniowa, czyli doprowadzenie wina do wrzenia i odparowanie alkoholu. Genialne efekty daje również metoda wirujących stożków, która wykorzystuje działanie siły odśrodkowej do odseparowania wina i alkoholu. Wszyscy walczą o zachowanie po dealkoholizacji największej ilość aromatów wytworzonych podczas fermentacji. To sprawi, że wino bezalkoholowe będzie nam przypominało smak wina. Natomiast nie zapominajmy, że nie osiągniemy nigdy w 100% identycznego smaku.

Jak wybrać dobre wino bezalkoholowe?

Przede wszystkim sprawdź, czy jest to wino – czyli czy nastąpił proces fermentacji. Na rynku jest wiele „win” łudząco przypominających wino bezalkoholowe, natomiast na kontretykiecie (tylnej etykiecie) widnieje informacja, że jest to produkt niefermentowany. Taki produkt możemy raczej nazwać napojem niż winem bezalkoholowym – jest to po prostu sok winogronowy. Można łatwo dać się nabrać, gdyż na etykiecie pojawiają się nawet nazwy szczepów – uważajcie na to.

Wybieraj wytrawne wina bezalkoholowe. Pamiętaj, że brak alkoholu sprawia, że na pierwszy plan wysuwają się owocowe aromaty. Wino wytrawne zatem wcale nie jest tak intensywne, gorzkie czy cierpkie, jak mogłoby Ci się wydawać. A do produktów półsłodkich i półwytrawnych bardzo często dodawany jest cukier, co jeszcze bardziej oddala nas od smaku wina.

Szukaj win polecanych przez znanych krytyków wina. Oni naprawdę dużo w życiu posmakowali i są w stanie wskazać wino bezalkoholowe, które najbardziej przypomina to klasyczne – alkoholowe. Szwedzki producent Oddbird nawiązał współpracę z Richardem Juhlinem, wybitnym znawcą szampanów, by stworzyć wybitne wino bezalkoholowe musujące ale też spokojne. 

Dla kogo?

Istnieje wiele sytuacji, w których wino bezalkoholowe będzie dobrym rozwiązaniem. Na pewno od razu pomyśleliście o prowadzeniu samochodu. Tak, to bardzo dobry wybór dla kierowców. Ale nie zapominajmy też o sportowcach. Alkohol jest produktem kalorycznym, więc jego brak będzie dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących ścisłą dietę. W Waszych rodzinach na pewno znajdą osoby, niepijące alkoholu ze względów etycznych czy religijnych – warto o nich pamiętać przy wspólnym biesiadowaniu czy świętowaniu. Zachęcamy do spróbowania palety naszych win bezalkoholowych, które możecie zamówić tutaj w zestawie „Bezalko”.

Czy masz ukończone 18 lat? Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.