Wino Beaujolais Nouveau – młode wino obchodzi swoje święto.

Zbliża się 21 listopada. Zgodnie z francuskim prawem ustanowionym 1985 roku, na ten dzień przypada święto wina Beaujolais Nouveau 2013. Tego dnia nawet najwięksi eksperci napełniają swoje kieliszki nieco przystępniejszym cenowo winem, jakim jest wino Beaujolais Nouveau. Dzięki swoim walorom, Beaujolais Nouveau całkowicie opanowało trzeci czwartek listopada, zarówno we Francji, skąd pochodzi, jak i na całym świecie.

Co sprawia, że wino Beaujolais Nouveau jest wyjątkowe?

Tradycja obchodzenia święta wina Beaujolais istnieje od niedawna. Jest to zwyczaj do tego stopnia atrakcyjny, że mimo swej „młodości” w zaledwie trzy dekady zdążył przyciągnąć tłumy na całym świecie, co stanowi wielki sukces marketingowy. Do największych importerów wina należą Stany Zjednoczone, Niemcy oraz Japonia, gdzie wypija się ponad 11 milionów butelek Beaujolais Nouveau rocznie.

Wino Beaujolais Nouveau powstaje w historycznej krainie Beaujeu, leżącej między Loarą a Saoną. Trzeci czwartek listopada jest co roku hucznie celebrowany, w miejscu narodzin wina odbywają się parady oraz koncerty, zjeżdżają się turyści i amatorzy wina z Europy i całego świata. Mimo, że w Polsce obchodzi się święto Beaujolais Nouveau od niedawna, to zwyczaj ten szybko opanowuje cały kraj, niezależnie od tego, czy jest to Warszawa, Gdańsk, Kraków, Gdynia czy Poznań.

Święto tego młodego wina wypada zaledwie 6 tygodni po zbiorach, spożyć je należy do roku od produkcji, nie jest to zatem wino długo dojrzewające. Dzięki tak krótkiemu przedziałowi czasu od zbiorów do przeznaczonego czasu spożycia, w winie można wyraźnie wyczuć świeże i orzeźwiające nuty owoców, w szczególności winogron Gamay, z których powstaje Beaujolais Nouveau. Eksperci często nazywają je winem „radosnym oraz łatwym do picia”, ze względu na jego lekki i przyjemny charakter. Wino to zawdzięcza również swój sukces swojej cenie i przystępności.

Jak obchodzić święto wina Beaujolais Nouveau?

Impreza powinna być zorganizowana w trzeci czwartek listopada – w tym roku wypada on na 21 dzień miesiąca. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, jednak należy pamiętać, że Beaujolais Nouveau najlepiej wypić jeszcze przed Nowym Rokiem. Beaujolais Nouveau nie jest winem ciężkim i poważnym, atmosfera przy jego piciu powinna być swobodna i lekka. Wino należy podawać z lekkim mięsem, czarnymi oliwkami oraz różnymi rodzajami chleba. Nie wolno oczywiście zapomnieć o podaniu różnego rodzaju serów, takich jak Brie i Camembert. Beaujolais Nouveau można swobodnie schładzać do temperatury 12 stopni.

W naszej ofercie znajdą Państwo różne odmiany win Beaujolais:

  • Beajuolais -Villages – wina charakteryzujące się wysoką jakością. Tę odmianę wina Beaujolais produkuje się jedynie w kilkudziesięciu gminach regionu Beaujeu.

Domaine de COLONAT, Beaujolais-Villages, Perle de granit, 2009

  • Cru – wina Beaujolais znane z najwyższej jakości. To elitarne wino powstaje w zaledwie dziesięciu posiadłościach w regionie.

Domaine de COLONAT, Fleurie, Climat Champagne, 2009
Domaine de COLONAT, Chiroubles, Coteau de la Lanjagne, 2009
Domaine de COLONAT, Morgon les Charmes, Cuvée prestige, 2008
Domaine de COLONAT, Régnié, Vielles vignes, 2009
Domaine Richard ROTTIERS, Moulin à Vent, 2009