Szczep Riesling – W Alzacji na bazie tego szczepu powstają białe wina, rześkie, eleganckie i bardzo aromatyczne, które przywodzą na myśl cynamon, akację, cytrynę. Wspaniale towarzyszą owocom morza. Podobnie jak szczep Gewurztraminer pozwala również na produkcję win z późnych zbiorów.
Riesling jest szczepem najbardziej typowym dla rejonu Nadrenii, a sama dolina Renu uznawana jest na świecie jako miejsce narodzenia winorośli z tego wyjątkowego szczepu. Niektórzy eksperci uważają, że w czasach rzymskich był to krzew argitis minor, a jego hodowla sięga rzymskiej okupacji. Według Stoltza, Riesling wprowadzony został w 9 wieku n.e. do winnic Rheinghau. W 843 r, tuż po podziale imperium Karola Wielkiego, Ludwik II Niemiecki posadził wzdłuż Renu szczep gentil aromatique. Już wkrótce szczep ten zyskał nową nazwę – Riesling, która pochodzi od niemieckiego słowa: „”Riesen”” oznaczającego upadek. Zanim odmiana zaaklimatyzowała się w Alzacji, podatna była na tzw. coulure (w nieprzychylnych warunkach klimatycznych, jak deszcz w czasie wschodzenia pąków, pąki opadają na ziemię. W takich warunkach winorośl nie może rosnąć). Szczep Alsace Riesling, nieco inny od niemieckiego kuzyna, został wprowadzony na francuskie tereny w XV wieku. Można odnaleźć wiele wzmianek dotyczących tego szczepu w okresie szesnastego stulecie, jednak tak naprawdę jego uprawa rozwinęła się w drugiej połowie XIX-tego wieku. Zaś w samej Alzacji najwyższa produkcja rozpoczęła się w latach 60-tych XX wieku. Alsace Riesling, tak jak szczepy Pinot Gris, Gewurztraminer i Muscat, należy ona do czterech szczepów stanowiących Alsace AOC, jak i Vendanges Tardives oraz w Sélections de Grains Nobles.
Riesling uznawany jest za jeden z najlepszych białych szczepów na świecie. Alzacki Riesling jest doskonałym winem do posiłków. Oczywiście, doskonale smakuje z tradycyjnymi alzackimi potrawami, jak kiszona kapusta lub dania z wieprzowiny, ale świetnie sprawdzi się również z daniami rybnymi lub owocami morza, np. przegrzebkami, ponieważ w idealny sposób wydobędzie ich morski słony posmak. Riesling będzie również idealnym wyborem do dań z kurczaka, białych mięs, a nawet do koziego sera. Jako późno zbierane wino, alzacki Riesling jest też bardzo dobrym winem do deserów cytrynowych, na przykład do tarty cytrynowej.
Barwa: Jasno-żółta barwa, z jasnymi zielonymi odcieniami wyrażających charakterystyczną dla wina Riesling świeżość. Nos: Bukiet jest elegancki i pikantny z delikatnymi aromatami owoców (cytryna, grejpfrut, brzoskwinia, gruszka, kompot wieloowocowy) i kwiatów (białe kwiaty, lipa, pokrzywa). Odnaleźć również można aromaty anyżu, kuminu, lukrecji i nasion kopru. Wyjątkowość Rieslinga polega na tym, że z czasem nabiera charakteru ziemi i wzbogaca się mineralnymi aromatami (krzemień, benzyna itp.). Te wyjątkowe aromaty odnaleźć można w winach pochodzących z terroir typowego dla Grands Crus. Podniebienie: Wytrawne wino o wertykalnej strukturze, charakteryzujące się intensywną świeżością, która jest obecna przez cały czas degustacji. W trakcie smakowania odczuwamy bogactwo smaku. Wino z uwagi na pikantne oraz delikatnie owocowe aromaty nadaje się do wykwintnych dań. Pochodzący z Alzacji Riesling wyróżnia się unikalnym i intensywnym smakiem typowym dla swego terroir. Wino może dojrzewać w butelkach nawet przez kilkadziesiąt lat. Riesling “Vendanges Tardives” oraz “Sélections de Grains Nobles” to wina, które są bardzo eleganckie, delikatnie słodkie i doskonale harmonijne.