Już jutro do naszego kraju zawita Święto Wina Beaujolais Nouveau. W tym roku będzie ono obchodzone 15 listopada (zgodnie z prawem ustanowionym w roku 1985 dzień ten przypada na każdy trzeci czwartek listopada).

Dlaczego akurat wino Beaujolais Nouveau zyskało takie uznanie ludzi na całym świecie?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak uważam, że jego fenomen opiera się na trzech podstawowych czynnikach: dostępności, cenie oraz dobremu marketingowi. Wino Beaujolais Nouveau zgodnie ze swoim przeznaczeniem oraz nazwą należy wypić w przeciągu zaledwie 6 miesięcy od zabutelkowania. Nie możemy więc od niego wymagać najwyższej jakości smaku, gdyż w tak krótkim czasie jest to niemalże niewykonalne. Ma to być raczej przedsmak jakości najbliższego rocznika i stylu, jaki wiosną przyszłego roku będą prezentować podstawowe Beaujolais, o których krótko opowiem poniżej.

Kilka faktów na temat Beaujolais Nouveau:

  • wino w całości powstaje ze szczepu Gamay
  • pije się je bardzo młode
  • zwykle jest lekkie i pełne owocu
  • w Stanach Zjednoczonych jest to najchętniej kupowane wino burgundzkie
  • oprócz wspomnianego Beaujolais Nouveau istnieją jeszcze inne rodzaje Beaujolais, wśród których możemy wyróżnić:

Beaujolais: podstawowa kategoria, która stanowi największy odsetek produkcji wszystkich win z rejonu Beaujolais (najniższa półka cenowa)

Beaujolais-Villages: wina produkowane jedynie w trzydziestu pięciu gminach z rejonu Beaujolais. Znane są ze swojej wysokiej jakości oraz z faktu, że na ich etykietach zwykle do nazwy Beaujolais dodaje się nazwę regionu, w którym zostało wyprodukowane lub całkowicie pomija się napis Beaujolais.
W naszej kolekcji win znajdą je Państwo pod nazwą:
Domaine de COLONAT, Beaujolais-Villages, Perle de granit, 2009

Cru: wina o najwyższej jakości oraz w adekwatnej do niej cenie. W nazwie cru znajduje się nazwa konkretnej gminy lub posiadłości, z której pochodzi(jest ich dziesięć).
W naszej kolekcji win znajdą je Państwo pod nazwą:
Domaine de COLONAT, Fleurie, Climat Champagne, 2009
Domaine de COLONAT, Chiroubles, Coteau de la Lanjagne, 2009
Domaine de COLONAT, Morgon les Charmes, Cuvée prestige, 2008
Domaine de COLONAT, Régnié, Vielles vignes, 2009
Domaine Richard ROTTIERS, Moulin à Vent, 2009