Jakie są najbardziej niedorzeczne mity na temat wina?

Wgłębienie w butelce gwarantem jakości, zakrętka gorsza od korka, a łyżeczka włożona do szyjki szampana hamuje uciekanie bąbelków. To tylko niektóre z historii powtarzane przez ludzi nie wiedzących wiele o winie. Poniżej postaramy się przedstawić i obalić pięć naszym zdaniem najbardziej wymyślnych mitów.

  • Wgłębienie w butelce gwarantem jakości

Muszę przyznać, że osobiście znam osoby, które swego czasu uraczyły mnie taką informacją, będąc co do niej całkowicie przekonane. Niestety prawda jest taka, że nie ma żadnej zależności między głębokością wklęśnięcia w denku, a jakością takiego wina. W starszych rocznikach wybrzuszenie pojawia się po to, aby osad mógł zebrać się po bokach oraz żeby ułatwić dekantację.

  • Korek lepszy od zakrętki

Jak się okazuje, większa część produkowanych win w zupełności może zadowolić się metalowymi zakrętkami. 90% z nich jest bowiem przeznaczona do wypicia w ciągu roku, więc korki dębowe nie są wymagane, a załatwiają problem z korkociągami czy chociażby tzn. winami korkowymi. Tradycyjne korki są jednak zalecane w przypadku win przeznaczonych do leżakowania dłuższego niż 5 lat.

  • Łyżeczka w szyjce szampana spowalnia uciekanie bąbelków

Oczywiście jest to mit. Łyżeczka nie posiada nadprzyrodzonych zdolności, dzięki którym spowoduje, że bąbelki z szampana pozostaną dłużej wewnątrz butelki. Służą do tego natomiast specjalne korki do zamykania win.

  • Siarczany w winie szkodzą

Groźnie brzmiące siarczany występują w większości win, nawet tych z najwyższej półki. Służą one w celu konserwacji i regulacji wina. Na butelkach obowiązkowo napis taki zaczął pojawiać się od 2005 roku, kiedy to Unia Europejska wprowadziła ów nakaz. Zrobiła to natomiast z myślą o alergikach uczulonych właśnie na siarczany.

  • Wąchanie korka świadczy o jego jakości

Korek pachnie głównie korkiem, a zapach wina wyczujemy wąchając samo wino. W restauracjach korek klientowi podaje się natomiast po to, by mógł sprawdzić, czy informacje na nim podane są zgodne z tymi, które widnieją na etykiecie. Najlepiej opisuje to Matt Kramer, który stwierdził, że wąchając korek dowiemy się o jakości wina tyle samo, co o jakości buta po zapachu skarpetki ????

To oczywiście nie wszystkie istniejące mity na temat wina, ale muszą Państwo przyznać, że niektóre z nich są co najmniej zdumiewające.
Zobacz 30 terminów dotyczących wina