Szampan to szczególny rodzaj wina musującego, który produkowany jest bez sztucznego nasycenia dwutlenkiem węgla, który tworzy się w nim w naturalny sposób na skutek dojrzewania wina w butelkach. Jest on produkowany jedynie we francuskim rejonie Szampanii, od której bierze swą nazwę. Szampania położona jest w północno-wschodniej Francji, a uprawę winorośli zapoczątkowali tutaj Rzymianie. Wina pochodzące z Szampanii zyskały sławę i uznanie jeszcze w czasach starożytnych, w okresie średniowiecza w produkcji wina wyspecjalizowali się duchowni – klasztory wytwarzały wina, które były wykorzystywane podczas Eucharystii. O znakomitości win z Szampanii świadczy również fakt, że był to tradycyjny trunek podawany podczas koronacji królów francuskich w Reims. Wbrew obiegowym opiniom to nie Dom Perignuin wymyślił wino musujące. Najstarsza znana informacja o winie musującym dotyczy Blanquette de Limoux, które w 1531 stworzył Benedyktyn z zakonu Św. Hilarego znajdującego się w pobliżu Carcassonne. Sto lat późnij, angielski naukowiec – Christoper Merret udokumentował dodawanie cukru, jako sposobu na drugą fermentację wina.
Winnice produkujące szampana zajmują niemal 34000 ha, czyli 3,4% powierzchni wszystkich francuskich winnic. W większości przypadków winnice należą do jednego właściciela i średnio zajmują około 2 ha. Wielu z plantatorów sprzedaje swoje zbiory większym wytwórcom. Produkcja szampana jest bardzo droga i silnie uzależniona od warunków atmosferycznych.
Szampania położona jest najdalej na północ wysuniętym regionem uprawy win, położona jest wzdłuż 49′ równoleżnika. Stosunkowo duża wysokość oraz średnia roczna temperatura wynosząca 10 °C oznaczają bardzo trudne warunku dla wzrostu i dojrzewania winogron. Na szczęście, obecność lasów wpływa na stabilizację temperatury oraz pomaga zachować wilgoć w podłożu. Chłodne temperatury skutkują dość kwaśnymi owocami, które idealnie nadają się do produkcji win musujących. Średnia temperatura w lipcu, czyli w okresie wzrostu owoców, wynosi 18°C. Średnie roczne opady w rejonie Szampanii wynoszą 630 mm, a w okresie zbiorów przypadającym na wrzesień jest to 45 mm. Winiarzy muszą bardzo uważać na zagrożenia związane z wiosennymi przymrozkami oraz choroby grzybicze.