Smakowanie wina to skomplikowany proces. Na co należy zwrócić uwagę podczas degustacji?

Jak sama nazwa wskazuje, smakowanie wina nie ogranicza się tylko do jego popicia i przełknięcia. Aby w pełni docenić jego smak, należy zaangażować w to kubki smakowe znajdujące się w całej jamie ustnej –  po obu stronach języka, na jego spodzie, czubku oraz w głębi. Podczas degustowania wina trzyma się je na języku zwykle kilka sekund, w trakcie których wino nabiera odpowiedniej temperatury, natomiast zatoki nosowe wysyłają do opuszki węchowej informacje o jego bukiecie i aromatach.

Smaki znajdujące się w winie

Jak powszechnie wiadomo, jesteśmy w stanie odczuwać cztery podstawowe smaki – słony, gorzki, słodki i kwaśny. Smakowanie wina nie stanowi tu wyjątku. Jednak z uwagi na fakt, że wino pozbawione jest soli, nie odczujemy smaku słonego podczas jego smakowania. Za wyczuwalną gorycz odpowiadają taniny i wysoka zawartość alkoholu. Słodycz występuje w przypadku obecności cukru resztkowego, natomiast za smak kwaśny odpowiadają obecne w winie kwasy.

Słodycz: jeśli wino posiada choć odrobinę słodyczy, da się ją wyczuć czubkiem języka.

Kwasowość: wyczuwamy ją na brzegach języka i w głębi gardła. Szczególnie dużo kwasowości posiadają wina białe, a także niektóre czerwone.

Gorycz: jej receptory znajdują się w tylnej części języka.
Garbniki: wrażenie ich obecności odczuwalne jest w środkowej części języka. Pamiętajmy, że gdy wino jest zbyt młode, garbniki mogą wysuszyć nam podniebienie.
Owoc i cechy charakterystyczne dla danego szczepu: nie jest to smak, a raczej aromat, jednak stężenie owocu (ciało wina) można wyczuć środkową częścią języka.
Końcówka (finisz) polega na wyczuwaniu całościowego smaku i równowagi składników wina, które utrzymują się w naszych ustach.

Jak długo powinno się wyczuwać smak wina?

Długa, przyjemna, bogata końcówka jest zwykle znakiem dobrego wina. Końcówki najlepszych win utrzymują się w ustach od jednej do trzech minut.

Skarbnica win zaprasza Państwa do wspólnych degustacji wina odbywających się w naszej siedzibie w Gdyni – informacje o nich są na bieżąco podawane na naszej stronie.