Smakowanie wina to skomplikowany proces. Na co należy zwrócić uwagę podczas degustacji?
Jak sama nazwa wskazuje, smakowanie wina nie ogranicza się tylko do jego popicia i przełknięcia. Aby w pełni docenić jego smak, należy zaangażować w to kubki smakowe znajdujące się w całej jamie ustnej – po obu stronach języka, na jego spodzie, czubku oraz w głębi. Podczas degustowania wina trzyma się je na języku zwykle kilka sekund, w trakcie których wino nabiera odpowiedniej temperatury, natomiast zatoki nosowe wysyłają do opuszki węchowej informacje o jego bukiecie i aromatach.
Smaki znajdujące się w winie
Jak powszechnie wiadomo, jesteśmy w stanie odczuwać cztery podstawowe smaki – słony, gorzki, słodki i kwaśny. Smakowanie wina nie stanowi tu wyjątku. Jednak z uwagi na fakt, że wino pozbawione jest soli, nie odczujemy smaku słonego podczas jego smakowania. Za wyczuwalną gorycz odpowiadają taniny i wysoka zawartość alkoholu. Słodycz występuje w przypadku obecności cukru resztkowego, natomiast za smak kwaśny odpowiadają obecne w winie kwasy.
Słodycz: jeśli wino posiada choć odrobinę słodyczy, da się ją wyczuć czubkiem języka.
Kwasowość: wyczuwamy ją na brzegach języka i w głębi gardła. Szczególnie dużo kwasowości posiadają wina białe, a także niektóre czerwone.
Garbniki: wrażenie ich obecności odczuwalne jest w środkowej części języka. Pamiętajmy, że gdy wino jest zbyt młode, garbniki mogą wysuszyć nam podniebienie.
Jak długo powinno się wyczuwać smak wina?
Długa, przyjemna, bogata końcówka jest zwykle znakiem dobrego wina. Końcówki najlepszych win utrzymują się w ustach od jednej do trzech minut.