Produkcja białego wina różni się nieco od wytwarzania wina czerwonego. Poniżej mogą Państwo znaleźć informacje o tym procesie.

Wina białe i wina czerwone różni proces produkcji – te pierwsze charakteryzuje brak maceracji. Fermentacji poddawany jest jedynie sok (bez szypułek i skórek).

Sok ten – inaczej moszcz – jest następnie klarowany w celu wyeliminowania wszelkich zanieczyszczeń. Oczyszczony sok przetacza się do kadzi fermentacyjnych lub beczek. Następnie rozpoczyna się fermentacja alkoholowa.

Warto wiedzieć o tym, że bardzo istotnym czynnikiem podczas całego procesu, jakim jest produkcja białego wina, jest stopień kontaktu wina z tlenem. Winiarze albo unikają kontaktu wina z powietrzem, albo kontrolują ten dostęp.

Wina białe należą do tych lżejszych i bardziej odświeżających. Można je spożywać z rybami, owocami morza – jak również z chudym mięsem – jak np. drób. Białe wino jest także doskonałym dodatkiem do sałatek.

Wyjaśnienie terminów:

Maceracja – czyli przebywanie wina z szypułkami i skórkami, która ma za zadanie nadanie winu barwy, gdyż sok winorośli jest bezbarwny.

Moszcz – Sok z winogron otrzymany z tłoczenia przed rozpoczęciem procesu fermentacji