Aby rozkoszować się smakiem ulubionego wina, potrzebne są akcesoria do wina – kieliszki i karafka, które wydobędą duszę wina i podkreślą jego charakter.

akcesoria sklep z winami

Karafka

Karafka – konieczna do przeprowadzenia dekantacji. Jeśli zamierzamy degustować mocno dojrzałe, beczkowe wino, konieczne jest umieszczenie butelki w stabilnej, lekko pochylonej pozycji dzień lub dwa wcześniej. Na kilka godzin przed samą degustacją należy ostrożnie odkorkować butelkę i przelać jej zawartość do specjalnej szklanej karafki. Wbrew pozorom dekantacja to nie tylko klimatyczny rytuał, ale także zabieg konieczny, aby oddzielić osad od wina, napowietrzyć je i tym samym pozwolić trunkowi na ujawnienie swoich właściwości. W ofercie Skarbnicy Win znaleźć można różne akcesoria do wina, w tym różne rodzaje karafek ze szkła dmuchanego ustami. Ich elegancki wygląd i różne kroje doskonale komponują się z uroczystymi okazjami.

Kieliszki

Kieliszki – wybór kieliszka uzależniony jest od rodzaju wina (również od jego pochodzenia) i okazji. Przeprowadzenie degustacji wymaga użycia szkła wysokiej jakości, poddawanego obróbce na zimno. Kieliszki do degustacji mają cienkie, zawsze przezroczyste ścianki i zazwyczaj mają wymiary sugerowane przez francuski instytut INAO. Do smakowania wina w domowych warunkach i w restauracjach nie jest oczywiście konieczne szkło tego rodzaju. Warto natomiast pamiętać, że kieliszek powinien przede wszystkim wygodnie leżeć w dłoni, pasować do okazji i wydobywać z wina skrywane przez nie sekrety.

Wino dla początkujących:

Albert ZIEGLER, Riesling, 2007

Domaine MOLTES, Riesling, Tradition

Wino dla koneserów:

L'INATTENDU, Saint-Julien, 2006

L’INATTENDU, Saint-Julien, 2006